Atslēgvārdi: Difūzija, vezīkulas, osmoze, osmotiskais spiediens, uniports, simports, antiports
ü Trīs veidi: difundējot, atvieglinātais un aktīvais transports
|
Difūzija
Difūzija ir tad, kad vielas no vietas ar augstāku koncentrāciju plūst uz vietu ar mazāku koncentrāciju. Difūzija cauri membrānām ir iespējama nelielām, neitrāli lādētām, lipīdos šķīstošām molekulām. Šādā veidā šūnās iekļūst arī metanols vai citas mazmolekulāras vielas. Difūzijas ātrums mainās atkarībā no molekulu lieluma. Glicerīns atšķirībā no ūdens difundē 1000 reizes lēnāk nekā ūdens. Savukārt glikozes molekulas prakstiski nespēj difundēt cauri membrānai. Ūdens šķīdumu difūziju caur membrānu sauc par osmozi(1. att.). https://www.dzm.lv/bio/IT/B_11/images/Anim/difuzija.swf Ja citoplazmā un vakuolā ir lielāka sāļu un organisko skābju koncentrācija nekā ārējā vidē, tad tas liek ūdens molekulām intensīvi difundēt šūnas iekšienē. Savukārt, ja ārpus šūnas sāļu koncentrācija ir lielāka, tad tas izsauc ūdens molekulu difūziju ārā no šūnas. Spiedienu, kas izsauc ūdens molekulu difūziju, sauc par osmotisko spiedienu. Šūnas ārējo vidi sauc par hipertonisku, ja tajā ir lielāka sāļu koncentrācija nekā šūnā. Šūnas ārējo vidi sauc par hipotonisku, ja tajā ir mazāka sāļu koncentrācija nekā šūnā.
Difūzija var notikt arī ar membrānu olbaltumvielu palīdzību. Tādu difūziju sauc par vielu pārnesi jeb atvieglināto vielu transportu.
Atvieglinātā vielu pārnese
To veic membrānā novietots olbaltumvielas veidots kanāls vai pārnesēj olbaltumviela, saistībā ar noteiktām receptorolbaltumvielām. Tas ļauj specifiski transportēt noteiktas mazmolekulāras vai lielmolekulāras vielas. Pirmajā gadījumā viela difundē cauri kanālam. Otrajā gadījumā transportējamā viela jeb jons piestiprinās pārnesējmolekulai vienā membrānas pusē, bet atdalās otrā membrānas pusē. Vielu pārnešana cauri membrānai neprasa ATF hidrolīzi, un tā notiek pateicoties elektroķīmiskajiem gradientiem abās membrānas pusēs.
Difūzija un atvieglinātais vielu transports pieder pie pasīvā transporta vaida!
Aktīvais transports
Aktīvo transportu veic olbaltumvielu komplekss, ko sauc par sūkņiem. https://www.dzm.lv/bio/IT/B_11/images/Anim/K-Na%20suknis.swf .Tie darbojas līdzīgi kā otrajā gadījumā aprakstītā vielu pārnese, bet vielu pārnesi šajā gadījumā nodrošina ATF molekulu hidrolīze. Sūkņi nodrošina jonu pārnešanu pret koncentrācijas jeb elektroķīmisko gradientu. Pārnesējmolekulas un sūkņi vienā reizē transportē vienu vai nedzaudz daļiņu. Pārnesējmolekulas un sūkņi ir specifiski, t.i. tie pieļauj tikai noteiktu vielu vai jonu transportu. Atkarībā no transportējamo vielu skaita un virziena, iedala trīs veidus- uniportu, simportu un antiportu.
Transporta veids, kad, translokators var transportēt vienu molekulu jeb jonu, tiek saukts par uniportu. Kā piemērs var kalpot protonu sūknis un ATF-āze, kas atrodas plastīdu tilakoīdu membrānās. Protonu sūknis, izmantojot gaismas ģenerēto elektronu plūsmu, transportē H+ no stromas tilakoīdu iekšienē. Savukārt, ATF-āzes kanāls nodrošina selektīvu H+ plūsmu no tilakoīdu telpas hloroplasta stromā, vienlaicīgi ražojot ATF.
Transporta veidu, kad vienlaicīgi vienā virzienā transportē divu veidu melekulas vai jonus, sauc par simportu. Piemēram, caur plastīdu iekšējo membrānu pārnesējolbaltumvielas no stromas uz citoplazmu vienlaicīgi transportē 3-fosfoglicerātu H+.
Transporta veidu, kad vienlaicīgi vienā virzienā transportē divu veidu molekulas vai jonus sauc apr antiportu. Piemēram, tādas pārnesējmolekulas ir mitohondriju iekšējā membrānā. Tās vienu mitohondrija matriksā esošu ATF molekulu transportē apmaiņā pret vienu ADF molekulu. Tomēr vielu transporta mehāniski vairāk ir izpētīti dzīvnieku somatisko šūnu plazmātiskajā membrānā.
Matereāls ņemts no : Tūrs Selga "Šūnu bioloģija un ekoloģija"